Vajinal Flora Bozukluğu

Vajinal Flora Bozukluğu

Vajinal Flora Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Vajinal flora, tanım olarak vajina içerisinde yaşayan ve kişiye zarar vermeyen mikroorganizmaların tümüne verilen isimdir. Vajinal flora içerisinde yaşayan tüm mikroorganizmalar, belirli sayılarda ve bir denge içerisinde varlıklarını sürdürdükleri için zararsız olarak kabul edilmektedir. Burada yaşayan mikroorganizmalar içerisinde en önemlisi, vajina epitelindeki glikojenlerden laktik asit meydana getirerek hastalık oluşturan patojen bakterilerin yerleşmesini engelleyen laktobasilluslardır. Laktobasilluslar ile diğer gram negatif anaerop bakteriler arasındaki dengenin bozulması, yani laktobasillusların azalarak diğer vajen flora üyelerinin aşırı çoğalması vajinal flora bozukluğuna yol açabilir.

Kadınların hemen hemen yarısı, hayatlarının bir döneminde en az bir kere vajinal enfeksiyon rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu enfeksiyonlar, genital hijyenin korunmasıyla doğru orantılı olup üreme sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Genital hijyene gereken özenin gösterilmesi ve düzenli olarak yapılan jinekolojik muayeneler üreme sağlığında büyük hasarlar yaratabilen enfeksiyonlardan korunma yolları arasındadır. Bunların yanı sıra; genital bölgenin nemli ve ıslak bırakılması, sık cinsel ilişki, vajinal yıkama işleminini kimyasal maddeler içeren temizleyicilerle gerçekleştirilmesi, çok dar, sıkı ve hava almayan iç çamaşırı ya da pantolon giyilmesi enfeksiyon riskini arttıran faktörlerdendir.

Belirtileri Nelerdir?

* Bol miktarda vajinal akıntı

* Genital bölgede koku

* Yeşil ve sarı renkte akıntı

* Vajinada kaşıntı ve kızarıklık

* Sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma

* İlişkide yanma

Vajinal Flora Bozukluğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genital hijyene özen gösterilmeli ve vajinal yıkama ihmal edilmemelidir. Vajinal yıkama gerçekleştirilirken, sabun ya da kozmetik ürünler kullanılmamalı, genital bölge için üretilmiş düşük PH’lı losyon, mendil ve temizleme ürünleri tercih edilmelidir.

Sentetik yerine pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli ve günlük olarak değişim yapılmalıdır.

Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır.

Genital bölge temizliği yapılırken önden arkaya doğru yapılmaya özen gösterilerek idrar yollarının enfekte olması engellenmelidir.

Probiyotikler gibi vajinal flora dengesini kurmaya yardımcı ürünler kullanılmalıdır. Probiyotikler, vajina PH’ını düşürerek hastalık oluşturan bakterilerin yaşam alanını yok ederek bu bakterilere karşı koruyucu görev alırlar. Aynı zamanda vajinal flora dengesinin sağlanması için bölgeye yararlı bakteri hareketini arttırmaktadır.

Bir önceki yazımda « makalem var.
yorum yok
1.608
24 Eylül, 2018

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.