KPSS Tercihleri 2018/2 Bugün Başladı.

kpss tercih

ÖSYM Resmi sitesinde 2018/2 KPSS Ortaöğretim – Önlisans Tercih klavuzunu ne zaman yayınlanacağı heyecanla beklenirken bugünden başlayarak başvuru sürecine geçildi. KPSS tercih başvuruları herzaman olduğu gibi ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) sayfasından yapılabilecek.

KPSS Tercih Zamanı

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) geçtiğimiz yakın dönemde ortaöğretim – önlisans alanından mezun olmuş vatandaşlarımız için yapılmıştı. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından herkesin merak ettiği soru atamalar için tercihlerin ne zaman yapılacağı yönündeydi.

ÖSYM beklenen açıklamayı yaptı ve tercih dökümanlarını resmi sitesinde yayınladı. ÖSYM tercih klavuzu üzerinden yaptığı açıklamada; “Lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için yapılacak olan KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra B Grubu Kadrolar için ÖSYM tarafından bir Tercih Kılavuzu hazırlanacaktır. Bu Kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait B Grubu Kadrolar, kadro sayıları ve koşulları yer alacaktır. Adaylar, Tercih Kılavuzunda yer alacak yönteme göre tercihlerini İnternet aracılığıyla yapacaklardır. Tercihlerin hangi tarihler arasında nasıl yapılacağı ÖSYM’nin internet adresinden adaylara duyurulacaktır. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaydan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra Merkezimiz tarafından yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde adaydan yerleştirme ücreti alınır.” şeklinde belirtti.

Tercih Süreleri

Yayınlanan klavuzda belirtildiği üzere başvurular 20 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabilecek. Belirtilen tarihe kadar AİS üzerinden adaylar başvurularını tamamlayabileceklerdir. Uzmanlar sürenin başvuru için yeterli olduğu, adayların başvurularını yaparken çok dikkatli ve titiz olmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

2 Yılda 1 kez ortaöğretim – önlisans mezunları için yapılan KPSS ‘nin tercih işlemlerininde yavaş ilerlediği belirtildi. Adayların kendilerine uygun kadro ve pozisyonlara başvuru yapmalarının önemi vurgulandı.

ÖSYM anasayfasında tekrar sınav hakkında genel yükümlülüğü; “Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır. Adayların ilgili kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 22 Temmuz 2018, 7 Ekim 2018 ve 4 Kasım 2018 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2018-KPSS Lisans, 2018-KPSS Ortaöğretim ve 2018-KPSS Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.” şeklinde belirterek adayların başvuru sırasında aldıkları puana göre tercih yapmaları konusunda hatırlatmada bulundu.

Bir önceki yazımda « makalem var.
yorum yok
714
11 Aralık, 2018

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.