Kpss Nedir?

yorum yok
159 okuma
15 Eylül, 2017
kpss sınav

Kamu Personeli Seçme Sınavı, Namı diğer; KPSS nedir?

Esasında bunu bir Türk’e sormak komiktir zira ilköğretim çağındaki çocukların dahi üniversite sınavı ile birlikte KPSS için hazırlandığı bir ülkede KPSS hakkında bilgi sahibi olmayan herhalde yoktur. Biz bu yazımızda KPSS’nin evrimini, geçmişten bu güne sınavların ne şekilde değiştiğinin ve mevcut durumun analizini yapacağız. Ki, aslında bu sınavın önemini herkes biliyor olsa da, pek çoğumuz aslında KPSS hakkında detaylı teknik bilgiye sahip değiliz.

KPPS Neden Var?

80 milyon nüfuslu ve sektörler içerisinde tek garanti maaşın söz konusu olduğu bir ülkede kamu personeli olmak adeta bir kurtuluş yoludur. Fakat, elbette devlet herkese iş veremez ve bu nedenle liyakat aranmak durumundadır. Zira geçmişte dileyen herkesin “bir tanıdık” bularak devlet memuru olması durumu günümüzde söz konusu değildir. Ciddi bir rekabet ve az sayıda koltuğun bulunduğu kamu personelliği kadrolarına en uygun adayın belirlenmesi elbette ki en doğru yöntemdir. Dolaysıyla KPSS ülkemizde asgari lise mezunlarının girebildiği bir sınav olması sebebiyle ciddi bir nüfusun kamu personeli olabilme imkanı da bu sınavla ortadan kalkmıştır. 2015 yılında değiştirilen ve temel eğitimin liseyi de kapsaması kanunundan sonra zaten yeni neslin lise mezunu olmama lüksü de kalmadığından aslında bu uzun vadede bir sorun gibi görünmemekte.

Neden Memur Olmak İsteniyor?

Ülkemiz, maalesef reel sektör boyutunda yeterince gelişmiş bir potansiyele sahip değildir. Yeterli fabrikamız ve hatta yeterli alanımız olmasına karşın yeterli turizm tesisimiz dahi yoktur. Bu nedenle, gerek hizmet sektöründe, gerekse reel sektörde yeterli iş potansiyeline ulaşılamamaktadır. Ayrıca özel sektörde iş güvencesi de olmadığından, kamu pek çoğumuz için öncelikli tercih olmakta. Ancak, bilinmeli ki, hükümetin mevcut çalışmalarından bir tanesi de kamu personelinin koşulsuz iş güvencesinin ortadan kaldırılmasıdır, bu nedenle gelecekte memuriyetin de eskisi kadar popüler olmayacağı tahmin edilebilir niteliktedir.

KPSS Öncesi Nasıldı?

KPSS2den bir önceki dönemde DMS ismi verilen yine merkezi yerleştirmenin söz konusu olduğu bir sınav yapılmaktaydı. 90’ların sonundan KPSS’nin başladığı tarihe kadar devam eden sistemin pek çok kusuru bulunmasından ötürü, bu uygulamaya bütünüyle son verildi. DMS’den önce ise herhangi bir merkezi yerleştirme prosedürü bulunmuyor, ya kurumlar kendi sınavlarını açıyor veya başvurulara istinaden personel alıyordu. Elbette bu yöntem uzun yıllar tartışıldı ve kadrolaşma iddiaları nedeniyle liyakat sistemin uygun bir merkezi sınav prosedürü olan KPSS’ye varan bir geliştirme süreci ortaya konuldu.

KPSS İle Memur Olmak

Öncelikle, Memur olmak için KPSS sınavına girmiş olmak yetmez. Bahsettiğimiz gibi kadrolar kısıtlıdır ve en yüksek puan alanların kazanma olasılığı söz konusudur. Ayrıca kurumlar inisiyatifleri doğrultusunda mülakat da yapabilmekte ve puan sıralamasını bu mülakatlarda aşırı uçlarda olmasa da göz ardı edebilmektedir.

Yani, KPSS ile memur olabilmek için en yüksek puanı almanız gerekir ki, mevcut şartlarda pek çok kurumun personel alım alt sınırı bu sınavda en az %80 başarı göstermeyi öngörmektedir. Popüler kurumları tercih edecek olanların ise %100’e yakın performans göstermesi, neredeyse zorunluluk arz eder.

KPSS, alana göre sınava girebildiğiniz bir uygulamadır. Yani üniversite mezunu iseniz bu alandan, öğretmenseniz eğitim bilimlerinden, iktisatçıysanız bu alandan sınava girmeli ve temel bilimlerin yanında mesleki bilginizi de ispat etmelisiniz. Ayrıca, bazı kurumlar yabancı dil de istediğinden, bu alanlarda da başarı göstermek gerekli olabilmektedir. Sonuç olarak, en az üniversite sınavı kadar önemli hale gelmiş olan KPSS, ülkemizin adeta temel gündem maddelerinden bir tanesidir.


Bir önceki yazımda « makalem var.
Admin

Deliler.NET Sohbet Odaları - Mobil Sohbet - Chat

Benzer Yazılar

mobil sohbet odaları

Mobil sohbet sitelerine talep artıyor Sosyal medya üzerinden yıllardır ...

Teknoloji çağı, sanayi çağından bir nebze daha statik bir ortamı bizlere ...

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Soruyu cevaplayın: