Hiçbir yere kaçamazsınız: RF-Pose

RF-Pose

İnsanları duvarların arkasından algılayan yapay zekâ.

MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) ‘nün 2013 yılından beri çalışmalarını sürdürdüğü, insan bedenini bir engelin arkasından algılayabilen ve takip edebilen RF-Pose isimli yapay zekâ projesi için gelinen son nokta hayranlık uyandırıyor.

X-Işını görüşüne ve duvarların arkasını görebilme yeteneğine sahip olmak, ancak bir bilimkurgu filminde ya da çizgi romanlarda eşine benzerine rastlayabileceğimiz cinsten bir yetenek gibi görünse de MIT araştırmacıları yaklaşık 10 yıl içerisinde her geçen gün duvarların arkasını görmeye daha çok yaklaştı. Üstelik insan sağlığını olumsuz etkileyecek bir radyasyon uygulanması da söz konusu değil. 2013 yılında piyasaya sürdükleri Wi-Di isimli teknolojiyle Wi-fi sinyalleri üzerinden bir engelin arkasında bulunan insanları tespit etmeyi başaran MIT, 2015 yılında ise aynı altyapı üzerine kurulan RF Capture isimli yeni sistemini tanıttı.

Yine Wi-fi sinyalleri üzerinden çalışan bu sistem, gönderilen kablosuz sinyallerin duvarın arkasındaki insan vücudu tarafından yansıtılması ile çok başarılı olmasa da belli belirsiz bir biçimde mekân içerisindeki insanları belirleyebiliyordu. Yaklaşık 3 yıl önce büyük ses getiren teknoloji, içerisinde bulunduğumuz 2018 yılında ise RF-Pose ismiyle tekrar gündeme geldi. Önceki sistemler ile benzer bir alt yapıyı kullanan RF-Pose ‘un en büyük farkı, bu defa yapay zekâdan yararlanıyor olması.

Nasıl çalışıyor.

Bir engelin arkasında bulunan kişiler, yapay zekâ aracılığıyla algılanan sinyaller ile hareketlerine kadar çok hassas bir şekilde işlenerek iki boyutlu figürlerle anlık olarak görsel hale getiriliyor ve bu sayede detaylı bir hareket analizi çıkartılabiliyor.

RF-Pose ‘un öncelikli olarak sağlık alanında kullanılması amaçlanmış. Duvarın arkasında olup biteni görme imkânı sunan bu cihazın, potansiyel bir casusluk silahı olarak kullanılmasına karşı bir onay mekanizması geliştirmeyi planlayan araştırmacıların, öncelikli olarak hedeflediği kullanım alanı, sağlık. Hasta insanların kamera ya da mikrofon kullanılmadan ve özel hayatı, mahremiyeti gibi hususlar ihlal edilmeden takibinin sağlanması fikri, teorik olarak oldukça faydalı. Aynı şekilde evde yalnız kalan yaşlı bireylerin olası kazalara karşı uzaktan takip edilmesi de bir kullanım alanı olabilir. Bunların yanı sıra alternatif olarak RF-Pose, arama kurtarma çalışmaları için de büyük önem arz etmekte.

Bir önceki yazımda « makalem var.
yorum yok
533
24 Eylül, 2018
ETİKETLER :

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.