Gebelikte en büyük risk: Düşük

düşük gebelik

Düşük (Abortus) Nedir? Türleri Nelerdir?

Bebek sahibi olmak, çiftler için oldukça mutluluk verici bir olaydır. Bu mutluluk doğum gerçekleşip aileye yeni bir birey katılmasının ardından bambaşka bir boyut kazanır. Ancak çiftlerin bir kısmı hamilelik haberinin üzerinden bir süre geçtikten sonra büyük bir hayal kırıklığıyla karşı karşıya kalabilirler. Tıbbi literatürde abortus, diğer bir deyişle düşük, gebeliğin ilk yarısı yani yirminci gebelik haftasından önce çeşitli nedenlerle sonlanması ya da ağırlığı 500 gramdan az olan bebeğin doğmasına verilen isimdir ve bu hayal kırıklığının en büyük sebebidir. Abortus’un türlerinden bir tanesi olan spontan abortus, dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan kendiliğinden gerçekleşen düşüklere verilen isimdir. Oldukça sık karşılaşılan spontan abortus, yaklaşık olarak her 5 gebelikten birinde gözlemlenmektedir. Diğer abortus türleri ise şunlardır;

Mane abortus: Gebeliğin ilk 12 haftasında meydana gelen düşükler olarak tanımlanır.

Sero abortus: Gebeliğin 12 ile 20. haftaları arasında meydana gelen düşükler olarak tanımlanır.

Abortus imminens: Gebeliğin ilk 20 haftasında vajinal kanama ve beraberinde gelişen kramp tarzındaki ağrılar ile düşük tehdidi söz konusu olabilir.

Abortus insipiens: Vajinal kanama ile birlikte rahim ağzında açılma olması durumunda gelişen kaçınılmaz olarak tabir edilen türüdür.

Komplet abortus: Spontan abortus türlerinden biri olup rahim içinde oluşan gebeliğe ait dokuların tamamının kanama ve kasılmalarla vücut dışına atılmasıyla sonuçlanan türüdür.

İnkomplet abortus: Rahim içinde oluşan gebeliğe ait dokuların bir kısmının atılıp bir kısmının atılamamasıyla sonuçlanan düşük türüdür. İnkomplet abortus durumlarında dışardan müdahale gerekir.

Boş gebelik: Döllenmiş yumurtanın embriyoya dönüşmemesi sonucunda meydana gelir ve erken düşük olarak tanımlanabilir.

Missed abortus: Embriyonun canlılığını kaybetmesine rağmen herhangi bir düşük belirtisiyle sonuçlanmadığı düşük türüdür.

Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bebeğe ait kromozomal bozukluklar düşüğün nedenleri arasında ilk sıradadır. Bununla birlikte gebeliğin ilk yarısında kullanılan ilaçlar, annenin sahip olduğu kronik hastalıklar ve ani geçirilen enfeksiyon hastalıkları, sigara ve alkol kullanımı, hormonal dengesizlikler gibi faktörler de abortus nedenleri arasındadır.

Vajinal kanama, abortus belirtileri arasında en yaygın olanıdır. Bazı durumlarda kanama, vücut dışına atılan dokular ile birlikte rahim kasılmaları ve kramp şeklindeki ağrılar ile seyredebilir

Bir önceki yazımda « makalem var.
yorum yok
834
28 Eylül, 2018

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.