Diyet yapacaklara müjde: Diş sensörü

diş sensörü

Diyetinizi ve Sağlığınızı Ağzınızın İçinden İzleyen Diş Sensörleri

Giyilebilir teknoloji, günümüzde bileklerimizden ayaklarımıza, yüzümüzden ağzımıza kadar hayatımızın her alanındadır. Birçok farklı kategoriye ayrılabilen giyilebilir teknoloji ürünleri, farklı amaçlarla kullanılsa da genel amaç itibariyle hayatımızı kolaylaştırmayı hedefler. Akıllı saatler, bileklikler, gözlükler, akıllı deri, akıllı prezervatif derken Tufts Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir araştırma ekibi dişlere takılabilen ve yediğiniz besinleri takip edip tuz, şeker ve alkol alımı ile ilgili verileri kaydedebilen mini bir sensör geliştirdi. Yalnızca 2mm x 2mm ölçülerindeki bu sensör, aynı zamanda ağız ve diş sağlığına ilişkin önemli bilgileri de bünyesinde barındırıyor. Elde ettiği verileri kablosuz bağlantı ile saklayabilme ve aktarabilme özelliği ile dikkat çeken sensör, hekimlerinize de diş sağlığınız ve beslenme alışkanlığınız ile ilgili önemli ipuçları verecek.

Bu sensör, ağız ve diş sağlığıyla birlikte besin takibi yapabilen sensörlerden ilki olmasa da dişin yüzeyine esnek bir şekilde uyum sağlaması ve küçük yapısı itibariyle daha etkili bir kullanım sunması açısından rakiplerinden ayrılıyor. Ulusal Tayvan Üniversitesi Fen ve Bilgi Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği Bölümü araştırmacıları tarafından 2013 yılında geliştirilmiş giyilebilir teknoloji cihazı, hastaların diş sağlığına yönelik verileri diş hekimlerine aktararak benzer bir işleve sahipti. Ancak işleyiş olarak da küçük farklılıklar bulunduran bu mini sensör, orta kısımda tespit edilecek besin maddelerini emen merkezi bir tabaka ve altın kare şeklinde bir çift dış tabaka olmak üzere toplam üç katmandan oluşuyor. Altın kare şeklindeki yüzüklerin arasında konumlandırılmış biyosensör, PH ve glikoz gibi değerlere tepki vererek farklı değerler alındığında elektriksel özellikleri değişerek sensörün farklı yoğunlukta bir ölçüm yapabilmesine olanak sağlar.

Beslenme alışkanlığı, ağız ve diş sağlığı gibi hususların genel insan sağlığı üzerindeki etkilerini düşünürsek, geliştirilen bu mini sensörün olumlu açıdan birçok artısı olacağı göz ardı edilemez bir gerçek. Şuan için gün içerisinde tüketilen tüm besinlerin gerçek zamanlı olarak izlenmesi ve bu verilerin kaydedilerek kablosuz bağlantı yoluyla aktarabilmesi gibi özellikler, giyilebilir teknoloji geleceği konusunda fazlasıyla umut veriyor. Sağlıklı günler.

Bir önceki yazımda « makalem var.
yorum yok
977
27 Eylül, 2018

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.