Bu cihaz kafanızın içindeki sesleri duyabiliyor: AlterEgo

Beyin dalgalarını okuyan cihaz

Ne düşündüğünüze dikkat edin!

MIT (Massachusetts Institute of Technology) bilim insanları tarafından geliştirilen AlterEgo ismindeki cihaz, kullanıcıların kafasındaki düşünceleri henüz kelimelere dökmelerine gerek kalmadan okuyabiliyor.

Giyilebilir teknoloji alanındaki çalışmalar her geçen gün hız kesmeden devam ediyor ve bu çalışmaların sonucu olarak yepyeni ürünler piyasaya sunuluyor. Günümüzde Google, Apple, Microsoft, Amazon gibi ünlü firmaların yapay zekâ destekli olarak sundukları sanal asistanlar birçok kullanıcının gündeminde. Bu sesli asistanlar kullanıcıların sorularına ve belli başlı ihtiyaçlarına basit bir şekilde yanıt vererek oldukça verimli bir kullanım vadediyor. Ancak kullanıcıların verdikleri komutları sesli bir şekilde söylüyor olmaları, özellikle kalabalık bir ortamdalarsa onların gizliliği açısından zaman zaman sorunlar oluşturabiliyor. Bu noktada giyilebilir teknoloji harikası olan AlterEgo ismindeki bu cihaz devreye girerek, kullanıcının herhangi bir ses çıkarmasına veya konuşmasına gerek kalmadan kullandığı cihaza belirli komutlar vermesine yardımcı olarak kullanıcı gizliliğini üst seviyeye taşıyor. Devrim niteliğindeki bu yeni giyilebilir teknoloji ürününü biraz daha yakından inceleyelim.

AlterEgo Nasıl Çalışıyor?

MIT ‘deki araştırmacılar tarafından geliştirilen AlterEgo, kullanıcının kulak çevresinden yüzüne uzanan, dudak ile çene arasında bağlı bir çene kemiğini andıran yapısıyla kullanıcının iç sesini, cilde bağlı elektrotlar aracılığıyla algılamak ve tepki vermek için bir kemik iletim sistemi kullanır.

Kullanıcı herhangi bir şey düşündüğünde, nöromusküler sinirler sayesinde iletilen mesajları anlamlandıran cihaz aynı zamanda iç kulağa iletilen titreşimleri de kemik iletimli kulaklık aracılığı ile yakalıyor.

Tüm bu işleyişin ardından elde edilen veriler, analiz edilmek üzere bir makine öğrenme sistemine aktarılarak burada titreşimler ve sinyaller üzerinden anlamlı sözcükler ediliyor. Ardından yapay zeka destekli sesli asistan devreye girerek kullanıcının aklından geçen soruları yanıtlıyor.

10 kişi üzerinde yapılan testler sonucunda AlterEgo, her bir kullanıcıya yaklaşık 15 dakikalık özelleştirme ile ortalama %92 oranında bir tutarlılıkta kullanım sunmuştur. AlterEgo ‘nun ne zaman ticari kullanıma sunulacağı ve satış fiyatının ne olacağı hakkında bir kesinlik bulunmazken doğruluk oranının arttırılması için henüz çalışmaların sürdüğü elde edilen bilgiler arasında. Teknoloji takipçilerinin heyecanla beklediği ürünler arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımda « makalem var.
yorum yok
730
24 Eylül, 2018

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.