2019 Asgari Ücret Zammı Ne kadar Olacak

asgari ücret zammı

2019 Yılı Asgari Ücret Zammı Her kesimden vatandaşı ilgilendiren bir konu. Doğrudan ekonomiyietkileyecek olan bu ücretin ne kadar olacağı hala bilinmezken, asgari ücreti belirleyecek ilk toplantıda geçtiğimiz günlerde yapıldı. İşveren ve İşçi temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıya Bakan Zehra Zümrüt Selçuk başkanlık etti. Enflasyonun son dönemdeki yükselişinin toplantıdaki en önemli ana başlık olması işçi temsilcilerinin beklentilerini karşılayacak bir zam oranı istediğini güçlendirdi. İki tarafında istek ve önerilerini dinleyen Bakan Selçuk toplantıda iki tarafında memnun olacağı bir yolun bulunmasını sağlayacak konuşmalarda bulundu.

 

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak

Enflasyon ve dövizdeki değişken parametrelerin ekonomiye doğrudan etkileri düşünülerek yapılacak olan 2019 yılı zammı ortalama 8 milyon asgari ücretli çalışanı etkiliyor. Toplantı öncesi tarafların 2.000 Türk Lirası olarak öngördüğü ücretin görüşmeler sonrasında netlik kazanacak. Ilımlı geçen görüşmede beklentinin çok yüksek olmadığı ve geçim şartlarına göre en asgari düzeyin konuşulduğu vurgulandı.

 

Bakandan Sevindiren Açıklama

Görüşmeler sonrasında kolay uzlaşmayı hedefleyen taraflar en uygun rakamın tespiti için tüm kriterleri teker teker gözden geçirdi. İşçi kesiminin ve sivil toplum kuruluşlarının yakından takip ettiği toplantı sonrası açıklamada bulunan Bakan Selçuk, “İşçi ve işverenin haklarını gözeterek, sorunları çözüme kavuşturan taraf olduk. Son toplantıda tüm kesimlerin uzlaştığı ve memnun kaldığı bir rakamı açıklayacağımıza inanıyorum” dedi.

Bir çok kesim tarafından iyi değerlendirilen bu açıklamanın istenilen rakamın olabileceği kulislerde yayılan haberler arasına girdi. Bakan Selçuk’un olumlu ve çevresel etkenleri göz önüne alarak başkanlık ettiği toplantı beklenenin üzerinde güzel bir atmosferde geçti. İşveren ve işçi temsilcilerini Bakan Selçuk’un tavrı mest etti. Önceki yıllarda kavgaya varan görüşmelerin iki taraf içinde kötü anılar bıraktığı düşünülürse, bu toplantının öncekilerden daha iyi elektrik aldığı söyleniyor. Asgari ücret için tanımlanan 2.000 Türk Lirası için İşveren tarafından da olumlu görüldüğü kaydedildi. İşverenlerin mevcut ekonomik şartların göz önüne alındığında geçim sıkıntısı çeken işçinin işveren için olumsuz etki olacağı, beklenen verimi karşılamayacağı ve bunun işveren verimliliğine olumsuz yönde etki edeceği belirtildi.

Sonraki toplantı için hazırlıklarına devam eden taraflar önceki yıllara nazaran daha çabuk uzlaşacağa benziyor.

Bir önceki yazımda « makalem var.
yorum yok
622
9 Aralık, 2018

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.